Система сертифікації
У Єгипті діє 8500 стандартів, приблизно 15% від яких є обов'язковими для застосування. Єгипетська організація зі стандартизації та якості забезпечила гармонізацію обов'язкових стандартів Єгипту з міжнародними стандартами, близько 80% обов'язкових стандартів АРЄ засновані на стандартах міжнародних організацій.
У разі відсутності обов’язкового єгипетського стандарту на будь-який продукт, імпортеру пропонується вибрати відповідний міжнародний стандарт ISO або IEC, регіональний стандарт EN (якщо він недоступний, можна використовувати стандарти BS, DIN або NF) або інші стандарти (ANSI, JIS, CODEX Alimentarius, ASTM International, JASO, SAE, API).
Органи сертифікації
Єгипетська організація зі стандартизації та якості
(Egyptian Organization for Standardization and Quality - EOS)
Генеральна організація з контролю експорту та імпорту
(General Organisation for Export and Import Control - GOEIC)
Міністерство сільського господарства та меліорації АРЄ
Генеральна організація ветеринарних служб
Центральна адміністрація рослинного карантину
Сертифікація «Халяль»
Центр сертифікації «Halal Global Ukraine»
Центр Сертифікації «Halal Global Ukraine» є незалежним органом сертифікації, що забезпечує контроль виробництва продуктів харчування, товарів і послуг відповідно до канонічних вимог Шаріату.
Центр сертифікації «Халяль» - незалежна організація з сертифікації продукції, діяльність якої підтримується та контролюється Духовним управлінням мусульман України (ДУМУ).
Центр сертифікації «Халяль» є визнаним центром сертифікації, високий рівень якого підтвердили акредитаційні органи зі світовою популярністю JAKIM (Department of Islamic Development Malaysia) та EIAC (Emirates International Accreditation Centre).
Особливості роботи на єгипетському ринку
- надмірне використання Єгиптом процедур ліцензування імпорту
На сьогодні існує проблема в отриманні дозволу на ввезення м’яса птиці та яловичини до Єгипту, так званої імпортної ліцензії, оскільки окрім міжнародного ветеринарного сертифікату, яким супроводжується партія товару, повинна бути отримана імпортна ліцензія, проте експортер її отримати не може, вона видається лише імпортеру, й наразі існує проблема в її видачі компетентним органом Єгипту, що по суті унеможливлює здійснення експорту з України.
Також існує зацікавленість українського бізнесу в експорті яйця курячого до Єгипту, проте через протекціоністські заходи наразі діє неофіційна заборона на ввезення яєць до даної країни.
- збільшення застосування інструментів торговельного захисту, зокрема антидемпінгових та захисних заходів
За результатами антидемпінгового розслідування єгипетськими властями було прийняте рішення про застосування із 06.12.2017 р. антидемпінгового мита на сталеву арматуру походженням з України у розмірі 17,2-27%, Китаю – 29%, Туреччини – 7-22,8%.
За результатами захисного розслідування на заміну диференційованих за походженням антидемпінгових мит із 12.10.2019 р. було застосоване уніфіковане захисне мито на імпорт арматури – 25% та напівфабрикатів із заліза або нелегованої сталі – 16% (незалежно від країни походження).
- діючі правила реєстрації імпорту та деякі інші регуляторні вимоги створюють бар’єри для торгівлі
Рішенням Міністра торгівлі та промисловості АРЄ № 992/2015 від 31 грудня 2015 р. запроваджено правила реєстрації підприємств, що можуть експортувати свою продукцію до Арабської Республіки Єгипет. Згідно з цими правилами, Генеральною адміністрацією з контролю над експортом та імпортом АРЄ формується відповідний реєстр підприємств, що можуть експортувати свою продукцію до Єгипту.
На момент запровадження реєстрації, даний крок мав на меті впорядкування ринку, а не обмеження імпортних поставок. Рішення було спрямоване на раціоналізацію імпорту та запобігання нестачі державних ресурсів у іноземній валюті.
- складні процедури сертифікації та контролю якості для багатьох видів продукції
Наявність вимог до консульської легалізації сертифікатів про походження товарів з України - наразі вартість консульської легалізації в Посольстві Єгипту в Україні сертифікатів про походження товарів з України становить $75 за кожен отриманий сертифікат.
З метою контролю та запобігання реалізації шахрайських схем Міністерство сільського господарства АРЄ за рахунок трейдерів організовує обов’язкові виїзди урядових чиновників для інспекції вантажу в експортних портах України.
- санітарні та фітосанітарні вимоги Єгипту потребують приведення у відповідність до міжнародних стандартів.