Ви повинні знати та розуміти різницю у юридичних нормах України та Єгипту при укладанні шлюбного договору на території Єгипту.
Так, відповідно до вимог законодавства Арабської Республіки Єгипет, перед укладанням шлюбного договору з громадянином/кою Єгипту Ви маєте право на здійснення загальноприйнятих та загальнообов’язкових у Єгипті наступних юридичних процедур (незважаючи на те, що Ви іноземка/ець):
Перше: складається окремий вид договору документ («каіма»), де уточнюється та описується все майно, що вже міститься в сімейному помешканні або буде придбано нареченими, зокрема меблі, побутова техніка. Вказується вартість даних речей, яка погоджена парою. Даний документ підписує чоловік та два свідки, які повинні бути юридично дієздатними, та вручається нареченій.
Друге:
а) В договорі уточнюється розмір «мукаддам садак» (викупу), як первинного, що сплачується нареченим нареченій перед укладанням шлюбу, так і відкладеного, що сплачується у разі розлучення чи через певну визначену кількість років. Дана сума узгоджується подружжям та служить гарантією для жінки у разі розлучення, таким чином забезпечуючи її права.
б) У договорі також вказується чи перебував або перебуває чоловік у шлюбі з іншою жінкою, чи є у нього діти, якщо так, то скільки. Також відповідно зазначається, чи була жінка одружена та кількість дітей.
в) У договорі зазначається місце проживання сім’ї. Це може бути як власне помешкання, так і орендоване.
г) У договір можна вписувати і додаткові умови, про які домовились сторони з метою забезпечення своїх прав.
д) Дозволяється, а у Вашому випадку це має бути обов’язковим, прописувати можливість розгляду справи міжнародними арбітрами чи/та єгипетськими судами у випадку суперечки чи розлучення.
Важливі примітки:
- Так званий «орфі» (або договір про спільне проживання), не забезпечує дотримання права жінки, як це гарантує офіційний шлюбний договір, а також не визнається офіційним в Єгипті та в Україні. Просимо це враховувати.
- Якщо за релігійною приналежністю дружина - не мусульманка, то у разі смерті чоловіка вона втрачає право на спадок. Якщо дружина є мусульманкою та за наявності дітей, її спадщина після смерті чоловіка, згідно з єгипетським законом, складає 1/8 частини від загальної спадщини. У випадку відсутності дітей доля дружини складає 1/4 від загальної спадщини. Якщо у спадкодавця було кілька дружин, то ця частка розподіляється між ними всіма. Право на спадщину мають також найближчі родичі (батько, мати, сестри).
- Якщо подружжя розлучилось, а дружина є іноземкою (у нашому випадку громадянкою України), то остання не має права вивозити дитину/дітей за кордон без згоди батька, якщо на це є рішення суду, отримане батьком. Це правило діє поки дитині не виповниться 18 років.
- Для забезпечення прав громадянок іноземних країн при укладанні шлюбного договору повинна бути врахована необхідність залучення кваліфікованого та акредитованого перекладача. Відсутність у шлюбному договорі запису про те, що Вам було доведено зміст договору українською мовою, цілком можливо може бути підставою для визнання такого договору нікчемним.
Слід зазначити, що, відповідно до діючої в Арабській Республіці Єгипет нормативно-правової бази, шлюбний контракт між громадянами Єгипту та іноземцями оформлюється в органах реєстрації актів громадянського стану Міністерства юстиції АРЄ. При цьому, основними документами, що подаються іноземцями до Міністерства, є дійсний паспорт з наявною єгипетською не туристичною візою (non-touristic visa), довідка про сімейний стан, оформлена Посольством України в Єгипті, та, у разі прийняття нареченою ісламу, довідка з мечеті.
Довідку про сімейний стан, видану арабською мовою, Ви можете отримати в Посольстві України в АРЄ. Консульський збір за оформлення Довідки складає 50 доларів США, з яких 20 доларів США стягується за засвідчення справжності підпису громадянина/ки України на Заяві (така заява також може бути оформлена у нотаріуса в Україні) та 30 доларів США стягується за оформлення самої Довідки.
Звертаємо увагу, що шлюбний договір, укладений на території Єгипту будь-якою із сторін договору за довіреністю, буде вважатись нікчемним на території України, та, відповідно, не буде легалізований Посольством України в Єгипті, що, в свою чергу, унеможливить подачу такого документу в якості підстави для оформлення візи для в’їзду в Україну другого з подружжя.
УВАГА! Довідки приймаються органами АРЄ якщо термін їх видачі не становить більше трьох місяців.