Відповідно до постанови КМУ від 29 січня 2020 р. № 85 затверджено новий порядок ведення обліку громадян, які проживають за межами України.
Консульський облік полягає в реєстрації у закордонній дипломатичній установі (ЗДУ) громадянина України, який постійно проживає або тимчасово перебуває за кордоном, шляхом внесення даних про громадянина України до облікової картки та електронного реєстру громадян України, які постійно проживають або тимчасово перебувають за кордоном, що ведеться в ЗДУ за встановленою формою, проставленні в дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон (далі – паспортний документ) відповідної відмітки (за бажанням заявника).
Одночасне перебування особи на консульському обліку у більш ніж одній закордонній дипломатичній установі України не допускається.
Прийняття на консульський облік здійснюється у випадках:
1. Постійного проживання громадянина України за кордоном на законних підставах;
2. Тимчасового перебування громадянина України за кордоном на законних підставах;
3. Зміни місця проживання в межах однієї держави (переїзд з консульського округу однієї ЗДУ до консульського округу іншої) або переїзду з однієї іноземної держави до іншої;
4. Зміни меж консульського округу ЗДУ;
5. Усиновлення дитини - громадянина України іноземцем або громадянином України, який постійно проживає за кордоном.
Прийняття на консульський облік громадянина України здійснюється в ЗДУ, на території консульського округу якої він постійно проживає або планує тимчасово перебувати на законних підставах.
Прийняття на консульський облік здійснюється на добровільній основі, за винятком прийняття на облік дітей-громадян України, усиновлених іноземцями або громадянами України, які постійно проживають за кордоном, на підставі заяви громадянина України або його законного представника, яка подається до ЗДУ особисто або надсилається поштою.
Тимчасовий облік:
Тимчасовий консульський облік — реєстрація інформації про місце перебування за межами України громадян України, які тимчасово перебувають за кордоном.
Громадяни України приймаються на тимчасовий консульський облік строком на один рік.
Зазначений строк може бути збільшений відповідно до строку дії дозволу іноземної держави на проживання, виданого особі, яка приймається на консульський облік, але не може перевищувати п’яти років.
Постійний облік:
Постійний консульський облік — реєстрація інформації про місце проживання за межами України громадян України, які постійно проживають за кордоном (оформили в установленому законодавством порядку документи для виїзду за кордон на постійне проживання або документи для залишення на постійне проживання за кордоном громадян України, які виїхали за кордон тимчасово).
Строк перебування на постійному консульському обліку необмежений. Особа, яка перебуває на постійному консульському обліку, зобов’язана кожні десять років звертатися до закордонної дипломатичної установи України для актуалізації даних про себе. Актуалізація даних, що містяться в обліковій картці, відбувається шляхом подання заяви довільної форми.
Ви можете:
- Подати комлект документів відповідно до переліку особисто під час консульського прийому в Посольстві;
- Надіслати комлект документів відповідно до переліку поштою;
- Подати комлект документів відповідно до переліку під час виїзного консульського обслуговування.
Оплата консульського збору:
Консульський збір стягується відповідно до затверджених тарифів (тарифи консульського збору). Строк розгляду заяв становить не більш, як десять робочих днів з дня отримання необхідних документів.
За термінове оформлення постійного/тимчасового обліку консульський збір стягується у подвійному розмірі, паспорт повертається в день звернення, що можливо лише під час особистого подання документів.