Заява Верховної Ради України "Про незаконне позбавлення свободи українських журналістів Романа Сущенка та Миколи Семени"
Опубліковано 27 жовтня 2016 року о 10:18

ЗАЯВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ  "Про незаконне позбавлення свободи українських журналістів Романа Сущенка та Миколи Семени"

30 вересня 2016 року за нез’ясованих обставин у Москві представниками ФСБ затримано українського журналіста, спеціального кореспондента Українського національного інформаційного агентства "Укрінформ" у Франції Романа Сущенка, який прибув на територію Російської Федерації з метою відвідання близьких родичів. Російська влада безпідставно звинуватила його у шпигунстві.

1 жовтня відбувся закритий суд, який прийняв рішення арештувати українського журналіста на два місяці. При цьому українську сторону про факт затримання громадянина України було поінформовано лише 2 жовтня.

Досі (станом на кінець дня 3 жовтня) російські органи влади не забезпечили реалізацію права консулів України на відвідання затриманого співвітчизника, чим грубо порушили статтю 13 Консульської конвенції між Україною та Російською Федерацією. До Р. Сущенка також не допускають адвоката, прямо порушуючи його права та міжнародно-правові зобов’язання Російської Федерації.

Зважаючи на схожість ситуації стосовно Р. Сущенка із сценаріями затримання російськими спецслужбами інших громадян України, які на сьогодні визнані міжнародною спільнотою політичними в’язнями Кремля, та на цілковиту надуманість цієї справи, Верховна Рада України висловлює глибоке занепокоєння і тривогу у зв’язку з неправомірним затриманням та подальшою долею українського журналіста.

Змушені констатувати, що Роман Сущенко є не єдиним українським журналістом, проти якого сфабриковано надумані справи. Зокрема, проти іншого громадянина України, журналіста Миколи Семени, також сфабриковано справу за надуманими звинуваченнями, і сьогодні проти нього в тимчасово окупованому Криму розпочинається судовий процес. Незважаючи на протести української влади і журналістських організацій, М. Семені не дозволяють виїхати з окупованого Криму на лікування.

Цей журналіст, виконуючи свій професійний обов’язок та обстоюючи свою громадянську позицію, під час перебування на території материкової України у вересні 2015 року написав статтю "Блокада - необхідний перший крок до звільнення Криму", що була розміщена на інформаційному сайті "Крим. Реалії" - проекту "Радіо Свобода".

19 квітня 2016 року працівники ФСБ Російської Федерації провели обшук помешкання М. Семени в тимчасово окупованому Криму, а пізніше порушили кримінальну справу за статтею про "сепаратизм" за публікації журналіста в засобах масової інформації.

Незважаючи на стан здоров’я М. Семени, йому було відмовлено у виїзді до материкової частини України для лікування, що можна однозначно розцінювати як застосування тортур. У жовтні 2016 року проти нього продовжиться судовий процес за надуманими обвинуваченнями.

Ці та інші справи стосовно громадян України, які незаконно утримуються в Росії та на окупованій нею території України, є яскравим свідченням того, що Російська Федерація продовжує масово порушувати права людини, застосовуючи методи насильницького захоплення на своїй території або викрадення з території України заручників з подальшим висуванням абсурдних звинувачень проти них. При цьому до затриманих українців активно застосовуються психологічний тиск та фізичні тортури.

Ми твердо переконані, що у зазначених випадках переслідування громадян України безпосередньо пов’язане з їхньою професійною журналістською діяльністю.

Такими діями представники Російської Федерації намагаються взяти в заручники тих, для кого захист прав людини і основоположних свобод, зокрема свободи слова, становлять засадничу цінність і сутність їхньої роботи, а також залякати журналістів. Ця злочинна мета не повинна бути досягнута, а такі дії заслуговують на засудження.

Звертаємося до Вас з наполегливим закликом консолідувати зусилля для звільнення українських журналістів владою Російської Федерації, яка грубо порушує права людини, сприяти негайному допуску консульських посадових осіб України та адвоката до утримуваного Романа Сущенка. Лише спільними діями України та міжнародної спільноти ми можемо зупинити грубі порушення прав людини, які, на жаль, стають постійною практикою в Російській Федерації.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux