25-та річниця Студентської революції на граніті
Опубліковано 20 жовтня 2015 року о 16:46

У жовтні виповнюється 25 років важливій події в історії боротьби за незалежність України, яка отримала назву «Студентська революція на граніті».

Студентська революція на граніті – кампанія широкомасштабних акцій ненасильницької громадянської непокори, заздалегідь організована українською молоддю, переважно студентами. Протести тривали з 2 по 17 жовтня 1990 року. Стрижнем протестних подій було студентське голодування на площі Жовтневої революції у Києві (нинішньому Майдані Незалежності).

Акція розпочалася зранку 2 жовтня. Кілька десятків студентів групами по двоє-троє зібралися до 10 години на площі Жовтневої революції у Києві та оголосили про початок голодування, висловили вимоги. Більшість становили студенти з Києва, Львова та Дніпропетровська. Весь день вони просиділи на спальниках і матрацах, тримаючи в руках плакати, а рівно о 20 годині протягом 2-3 хвилин були зведені намети. До кінця дня голодувати почало 108 студентів.

З кожним днем кількість протестуючих студентів збільшувалась. Починаючи з 12 жовтня на підтримку студентів застрайкували більшість вищих навчальних закладів Києва. До них приєднувались учні технікумів та старших класів шкіл. Мітингувальники перекрили рух транспорту, оточили Верховну Раду. Студентські акції протесту пройшли в обласних центрах, зокрема Луганську та Львові.

Під тиском громадських організацій, які розбили намети на площі, влада надала студентам годину прямого телеефіру на УТ-1. Молодь закликала однодумців до всеукраїнського страйку, і наступного дня до її акції протесту були готові долучитися не тільки вищі навчальні заклади, а й заводи та фабрики.

Студенти передали Президії Верховної Ради УРСР свої вимоги. Для їхнього розгляду була створена погоджувальна комісія Верховної Ради. 17 жовтня Верховна Рада УРСР прийняла Постанову «Про розгляд вимог студентів, які проводять голодування в м. Києві з 2 жовтня 1990 року». Після прийняття постанови ВР УРСР щодо врахування вимог студентів 17 жовтня 1990 року «революція на граніті» успішно завершилася.

«Студентська революція на граніті», що була повністю організована силами студентства, не мала на той час аналогів у всій Європі, адже «оксамитові революції» у Східній Європі у 1989 році проводили старші за віком політики. Безпосереднім наслідком протестів була відставка голови Ради Міністрів УРСР та виконання низки вимог протестувальників.

            Студентська революція стала переломним моментом в утвердженні незалежності України, а молоде покоління вже на початку 90-х років відстояло право жити у вільній демократичній державі. Юнацький ентузіазм, помножений на чітку та продуману організацію акцій, дав змогу проявити неабиякий політичний потенціал українського молодіжного руху, який змусив рахуватися з собою і тодішніх компартійних можновладців, і досвідчених діячів опозиції. Акції громадянської непокори, що охопили Україну в жовтні 1990 року, заклали традиції проведення демократичних акцій протесту, подальшим виразником яких стала Помаранчева революція та Революція Гідності.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux