Посольство України в Арабській Республіці Єгипет

, Київ 12:41

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Єгиптом

Співробітництво між Україною та Єгиптом у культурно-гуманітарній та освітній сферах здійснюється на основі Угоди між Урядом України та Урядом АРЄ про культурне і науково-технічне співробітництво (22.12.1992 р.).

У лютому 2011 року Посольство України в Єгипті в рамках міжнародної виставки послуг у сфері культури, організованої в Каїрі Культурним центром «Ель Сауі», представило експозицію, присвячену 140-річчю від дня народження Лесі Українки. Виставку відвідали представники офіційних та мистецьких кіл, громадськості Єгипту, студенти та молодь. В рамках української експозиції відвідувачі були ознайомленні з творчістю видатної української письменниці та поетеси. Особлива увага приверталась до написаного понад 100 років тому в місті Хелуан циклу поезій «Весна в Єгипті». Стало традицією покладання співробітниками Посольства та представниками української громади квітів до бронзового барельєфа Л.Українці, встановленого в травні 2002 року у відродженій Александрійській бібліотеці.

З нагоди Дня незалежності України у приміщенні Національної каїрської опери 21 вересня 2011 року було проведено концерт українських та єгипетських виконавців та влаштовано фотовиставку, присвячену 20-річчю незалежності України.

Влітку 2013 року в контексті розвитку дитячих та молодіжних контактів делегація єгипетських дітей взяла участь у міжнародному фестивалі «Змінимо світ на краще» та Молодіжному саміті ОБСЄ, які проводились у Міжнародному дитячому центрі «Артек» (м. Ялта, АР Крим).

У грудні 2013 року, під час 8-ї Сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО, Арабська Республіка Єгипет підтримала включення номінації «Петриківський розпис - українське декоративно-орнаментальне малярство ХІХ-ХХІ ст.»  до Репрезентативного списку нематеріальної спадщини людства.

Стало доброю традицією проведення конкурсів дитячих малюнків «Малюємо Україну», які приурочуються до Дня незалежності України, відзначення в Посольстві свят і визначних дат в історії нашої держави.

Міністерством культури Єгипту, як і в попередні роки, в 2016 році ініційовано проведення в Україні міжнародних дитячих конкурсів «Єгипет очима дітей світу», іграшок ручної роботи та фотографій (в 2015 році український учасник конкурсу «Єгипет очима дітей світу» з Кіцманської художньої школи отримав золоту медаль).

Під патронатом губернатора провінції Південний Синай в популярному серед українських туристів місті Шарм ель-Шейх час від часу проходять концерти українських виконавців.

У симфонічному оркестрі і балетній трупі Каїрського оперного театру працюють за контрактами більше десятка українських творчих митців.

За ініціативою активісток української громади, які проживають в столичному регіоні, та за сприяння посольства стало традиційним проведення на території Посольства заходів з відзначення дня народження Т.Г.Шевченка, Міжнародного жіночого дня, Масляної, роковин Чорнобильської катастрофи, річниць Незалежності України, зустрічі Нового року.

В 2017 році запланована низка культурно-мистецьких заходів з нагоди відзначення 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною і Єгиптом.

Українсько-єгипетське науково-технічне співробітництво та співпраця у сфері освіти є важливою складовою взаємовигідних відносин у культурно-гуманітарній сфері.

У рамках побратимських зв’язків між Одесою та Александрією (Договір про встановлення побратимських зв’язків підписано в 1968 році) було проведено низку зустрічей з керівництвом Арабської академії наук, технологій та морського транспорту (AASTMT) з метою налагодження співробітництва з Одеською національною морською академією шляхом укладення Протоколу про співробітництво. У перспективі співпраця між цими двома морськими навчальними закладами могла б закласти підвалини для розвитку співробітництва між портами міст Одеса і Александрія, а також активізації побратимських зв’язків між двома містами.

Єгипет періодично відвідують делегації Духовного управління мусульман України (ДУМУ) з метою активізації співпраці між Ісламським університетом при ДУМУ та вищим навчальним закладом Єгипту «Аль-Азгаром», який є центром підготовки сунітського духовенства для багатьох країн світу.

У червні 2015 року в Каїрі відбулась міжнародна виставка «Україна запрошує на навчання», на якій представники 14 українських вищих навчальних закладів представили освітні послуги для іноземних студентів та ознайомили випускників єгипетських шкіл з умовами вступу і навчання в Україні.

Привабливі умови вступу, високий рівень освіти та відносно низька, у порівнянні з іншими європейськими державами, вартість навчання є основними факторами, які заохочують єгипетських студентів до отримання вищої освіти в Україні. В 2015-2016 навчальному році в Україні навчалось близько 1500  єгипетських студентів, а у 2016 році до України в'їхали майже тисяча нових студентів з АРЄ.