Посольство України в Арабській Республіці Єгипет

, Київ 12:38

Отримання довідки про сімейний стан

До уваги громадян України, які планують укладати шлюб на території Єгипту!

Просимо уважно ознайомитись та взяти до уваги наступну інформацію.

Ви повинні знати та розуміти різницю у юридичних нормах України та Єгипту при укладанні шлюбного договору на території Єгипту (це дуже важливо).

Так, відповідно до вимог законодавства Арабської Республіки Єгипет, перед укладанням шлюбного договору з громадянином/кою Єгипту  Ви маєте право на здійснення загальноприйнятих та загальнообов’язкових у Єгипті наступних юридичних процедур (незважаючи на те, що Ви іноземка/ець):

Перше: складається окремий від договору документ («айма»), де уточнюється та описується все майно, що вже міститься в сімейному помешканні або буде придбано нареченим, зокрема меблі, побутова техніка. Вказується вартість даних речей, яка погоджена парою. Даний документ підписує чоловік та два свідки, які повинні бути юридично дієздатними, та вручається нареченій.

Друге:

а) В договорі уточняється розмір «вєна» (викупу), як первинного, що сплачується нареченим нареченій перед укладанням шлюбу, так і відкладеного (сплачується у разі розлучення чи через певну визначену кількість років). Дана сума узгоджується подружжям та служить гарантією для жінки у разі розлучення, таким чином забезпечуючи її права.

б) У договорі також вказується чи перебував або перебуває чоловік у шлюбі з іншою жінкою, чи є у нього діти, якщо так, то скільки. Також відповідно зазначається, чи була жінка одружена та кількість дітей.

в) У договорі зазначається місце проживання сім’ї. Це може бути як власне помешкання, так і орендоване.

г) У договір можна вписувати і додаткові умови, про які домовились сторони з метою забезпечення своїх прав.

д) Дозволяється, а у Вашому випадку це має бути обов’язковим, прописувати можливість розгляду справи міжнародними арбітрами чи/та єгипетськими судами у випадку суперечки чи розлучення.

Важливі примітки:

- Цивільний тимчасовий шлюб, так званий «орфі», не забезпечує дотримання права жінки, як це гарантує офіційний шлюбний договір, а також не визнається як офіційний як в Єгипті так і в Україні. Просимо це враховувати.

- Якщо релігійна приналежність дружини не є ісламом, то у разі смерті чоловіка вона втрачає право на спадок. Якщо дружина є мусульманкою та за наявності дітей, її спадщина після смерті чоловіка згідно з єгипетським законом складає 1/8 частина від загальної спадщини. У випадку відсутності дітей доля дружини складає 1/4. Якщо у спадкодавця було кілька дружин, то ця частка розподіляється між ними всіма. Право на спадщину мають також найближчі родичі (батько, мати, сестри).

- Якщо подружжя розлучилось, а дружина є іноземкою (у нашому випадку громадянкою України), то остання не має права вивозити дитину/дітей за кордон без згоди батька. Це правило діє поки дитині не виповниться 18 років.

- Для забезпечення прав громадянок іноземних країн при укладанні шлюбного договору повинна бути врахована необхідність залучення кваліфікованого та акредитованого перекладача. Відсутність у шлюбному договорі запису про те, що Вам було доведено зміст договору українською мовою, цілком можливо може бути підставою для визнання такого договору нікчемним.

Слід зазначити, що: відповідно до діючої в Арабській Республіці Єгипет нормативно-правової бази шлюбний контракт між громадянами Єгипту та іноземцями оформлюється в органах реєстрації актів громадянського стану Міністерства юстиції АРЄ. При цьому, основними документами, які подаються іноземцями до Міністерства, є дійсний паспорт з наявною єгипетською не туристичною візою (non-touristic visa), довідка про сімейний стан, що оформлена Посольством України та, у разі прийняття нареченою ісламу, довідка з мечеті.

Довідку про сімейний стан, видану арабською мовою, Ви можете отримати в Посольстві України в АРЄ на підставі Вашої особистої заяви та дійсного паспорту громадянина України для виїзду за кордон. При цьому, за здійснення консульських дій справляється консульський збір у розмірі 55 доларів США, включаючи 30 доларів США за засвідчення справжності підпису на заяві громадянина/ки України та 25 доларів США за довідку про сімейний стан. Також Ви маєте надати копію ідентифікаційної картки нареченого та оригінал і копію довідки про його сімейний стан, виданої Міністерством внутрішніх справ Єгипту та легалізованої в Міністерстві закордонних справ АРЄ.

З метою захисту Ваших прав довідка про сімейний стан буде оформлена виключно після надання Вами проекту шлюбного договору, що буде підписаний Вами та Вашим нареченим особисто, у якому будуть враховані усі вищезазначені застереження, і в якому не будуть міститись положення дискримінаційного характеру відносно нареченої, як до іноземки.

Звертаємо увагу, що шлюбний договір, укладений на території Єгипту будь-якою із сторін договору за довіреністю, буде вважатись нікчемним на території України, та, відповідно, не буде легалізованим Посольством України в Єгипті, що, в свою чергу, унеможливить подачу такого документу в якості підстави для оформлення візи для в’їзду в Україну.